گردنبند مرغ آمین کرم گونه گذار و چاق کننده صورت مروارید کفی ژله ای افزایش قد ست کامل طراحی ناخن سالن اکسپرس سوتین فرم دهنده آه برا اسلیم لیفت ahh bra slim lift ساعت Gucci طرح عشق – طرح جدید لاک مخملی
 1. سلام به نیشام خوش آمدی با عضویت میتونی از امکانات کامل سایت استفاده کنی !

  برای ثبت نام کلیک کن !

ترس از ازدواج و راه حل مقابله با آن

ترس از ازدواج و راه حل مقابله با آن

 1. setareh2

  setareh2 عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏17/12/15
  سن:
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  1
  امتیاز:
  1
  جنسیت:
  زن
  ترس از ازدواج و راه حل مقابله با آن
  awww.talarnet.com_wp_content_uploads_2015_12_Esposas_de_Matrimonio_1_400x306.jpg

  ازدواج یکی از مهمترین اتفاقات و رویدادهای زندگی هر فرد می تواند باشد. به همین جهت انتخاب شخصی که بتوان با او زندگی کرد بسیار سخت و مشکل است و بسیاری از این انتخاب ترس دارند که این استرس و ترس باعث شده در انتخاب خود دچار تردید شوند و نتوانند فرد مناسب خود را به خوبی انتخاب کنند و بعضی هم به همین دلیل تن به ازدواج نمی دهند.

  اکثر مردم بر این باورند که ماه های قبل از ازدواج که معروف به دوران نامزدی است، شیرین‌ترین بخش از زندگی مشترک است و همچنین ماه‌های ابتدایی بعد از ازدواج که به ماه عسل معروف است. اما ازدواج هم همانند کلیه مراحل زندگی همراه با تمام شیرینی‌ها و لذت‌هایش، سختی ها و مشکلاتی هم دارد؛ به‌خصوص در ابتدای آن.

  awww.talarnet.com_wp_content_uploads_2015_12__D8_A7_D8_B2_D8_AF_D9_88_D8_A7_D8_AC_400x267.jpg

  پیدا کردن یک همسر به عنوان شریک زندگی یک رویداد مهم است که تاثیر بسیار عمیقی بر شخص و سلامت روانی وی می‌گذارد.

  این رویداد فرآیند پیچیده‌ای است که می تواند تحت تاثیر انواع رویدادها قرار می‌گیرد و در عین حال منتهی به یکسری نشانه‌های روانشناختی می‌شود که شخص و زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار خواهد داد و گاهی می‌تواند مشکلاتی روحی و روانی مثل اضطراب، افسردگی و ترس را نیز برای فرد به وجود آورد. اگر شما نیز در آستانه ازدواج قرار دارید در ادامه مطلب با ما باشید تا ریشه های ترس از ازدواج را شناخته و به راه حل های مقابله با آن بپردازیم.

  ترس از ازدواج چیست ؟

  وقتی افراد قصد دارند درباره موضوع مهمی مثل ازدواج و انتخاب شریک زندگی تصمیم‌گیری کنند ممکن است با ترس‌هایی موااجه شوند. به‌خصوص اگر در شرایط پیچیده ای قرار گیرند و نتوانند اتفاقاتی را که قرار است پیش بیاید پیش‌بینی کنند. اگر پیش‌زمینه، خاطره و تجربه قبلی ناخوشایندی در این خصوص داشته باشند، ناخودآگاه اتفاقاتی را که قرار است پیش آید را با دید منفی برداشت و پیش بینی می‌کنند. ترس‌هایی که قبل از ازدواج افراد به آنها دچار می‌شوند تا حد زیادی همانند دیگر ترس‌های طبیعی است که در طی زندگی ممکن است با آنها مواجه شوند. در ادامه برخی از ترس هایی که ممکن از برخی از تازه عروس و دامادها به آن دچار شوند را بررسی می کنیم.

  از تجربیات ناموفق دیگران نهراسید

  خیلی وقت‌ها به علت شنیدن خاطرات تلخ دیگران در زندگی مشترک یا دیدن زندگی‌هایی که دچار تنش‌ها و مشکلات زیادی است و درنهایت هم به جدایی می‌رسد، افرادی که در آستانه ازدواج قرار دارند دیدگاه منفی‌ای نسبت به ازدواج و زندگی زناشویی پیدا می‌کنند. اما این دیدگاه منفی اکثر اوقات صحیح نیست چون معمولا افراد فقط بخش‌هایی از زندگی و انتهای ماجرا را برای دیگران بازگو می‌کنند و اطرافیان را کامل و دقیق از علل اصلی مشکل و شکست مطلع نمی‌کنند.

  سعی کنید دیگران و تجربیات‌ آنها را مبنای قضاوت و تصمیم‌گیری‌تان قرار ندهید. با مطالعه کتاب‌ها و مطالب مربوط به ازدواج و کمک گرفتن از متخصصان مشاوره و روانشناسی، اطلاعات و آگاهی‌تان را نسبت به مقوله ازدواج افزایش دهید، با دیدی باز به مقوله ازدواج نگاه کنید و در مسیر آن گام ‌بردارید.

  در فکر از دست دادن آزادی هایی که در دوران مجردی داشتید نباشید

  بسیاری افراد قبل ازدواج از این ترس دارند که نکند بعد ازدواجشان آزادی‌هایی را که در دوران مجردی داشتند را از دست بدهند. داشتن این ترس و نگرانی می تواند تا حدی طبیعی باشد اما بهتر است با صحبت کردن و مشخص کردن و تعریف حد و مرزهای آزادی با شخصی که قرار است با او ازدواج نمایید، ترس‌ و نگرانی تان را برطرف نموده و از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

  شما با پرداختن به این مسئله می‌توانید ترس و نگرانی‌تان را در این‌باره کاهش دهید. قبل ازدواجتان درباره آزادی‌هایی که در دوران مجردی داشتید با فرد مقابل صحبت کنید، مسائلی را که حفظ آزادی در آنها برای‌تان مهم است را با او در میان بگذارید و نظر او را جویا شوید. این را هم بدانید که هنگامی که ازدواج می‌کنید شریک دنیای یکدیگر می‌شوید؛ بنابراین می‌توانید برای ارتباط با دوستان، تفریحات و دیگر سرگرمی‌های‌تان برنامه‌ریزی‌های جدیدی انجام دهید تا ضمن برخورداری از فضایی جدید، از ارتباطات و تفریحات دوران مجردی هم در حد معقول و تعادل بهره ببرید.

  awww.talarnet.com_wp_content_uploads_2015_12_Marriage_400x300.jpg

  ترس از تغییرات نداشته باشید

  با توجه به اینکه انجام هر تغییری با مقداری نگرانی و ترس همراه است طبیعتا ورود به دنیای ازدواج که بزرگترین تغییر‌ در طول زندگی هر فرد است روزمرگی‌ها و روال عادی زندگی‌تان را دگرگون می‌کند. اما نباید از این تغییرات ترس داشته باشید، چرا که این تغییرات در آینده‌ زندگی دور ثباتی را برای شما به وجود خواهد آورد؛ پس به استقبال این تحول بزرگ در زندگی بروید. قبل از رسیدن به این مرحله تغییر خودتان را آماده سازید و بدانید اینگونه تغییرات مثبت هستند و در نهایت به رشد شما کمک خواهند کرد. برنامه‌هایی را که قبلا داشتید بار دیگر مرور کنید و با طرف مقابل‌تان آنها را درمیان بگذارید و باتوجه به شرایط جدید زندگی آنها را اولویت‌بندی کنید.

  مشکلات و سختی های زندگی را بزرگ نکنید

  دقت داشته باشید که شما و شریک زندگی‌تان انسان های کاملی نیستید و هرگز نمی‌توانید شخص کاملی را پیدا کنید. مشکلات و سختی‌ها اجزای جدانشدنی در زندگی هستند. ازدواج موفق نیازمند به تلاش سخت دوجانبه است و جهت کامل کردن آن باید از زندگی خود جهت آن مایه بگذارید. خیلی‌ها با امید و آرمان واهی ازدواج می‌کنند و هنگامی که زندگی شکل جدی‌اش را به آنها نشان می‌دهد، تصمیم به تخریب ساخته‌های‌شان می‌گیرند و به طلاق و جدایی فکر می‌کنند. سعی کنید خودتان را جهت سربالایی های زندگی آماده کنید.

  اگر فکر می‌کنید بعد ازدواج شما همه چیز می بایست خوب و در جای خود باشد، باید بدانید کاملا در اشتباه هستید. سوءتفاهمات، اختلافات و درگیری ها، اختلاف در عقاید و سلیقه ها و. . . در بین همه زوج‌ها به وجود می‌آید. البته با تلاش جهت یافتن راه‌های هماهنگی با همسرتان و پیدا کردن راه هایی برای مقابله بر این مشکلات می‌توانید ازدواج موفقی برای خویش رقم بزنید. پس کسب دیدگاه منطقی در موضوع ازدواج از راه‌های اصلی مقابله با ترس از ازدواج است.

  استرس‌ها و ترس های پیش ازدواج روی دختر و پسر جوان تاثیر می‌گذارند.

  تجربه شکست عاطفی یا طلاق دارید ؟

  شخصی که در روابط گذشته‌اش دچار شکست شده است یا طلاق گرفته، برای ازدواج مجددش همواره از شکست خوردن دوباره احساس نگرانی می‌کند. بسیاری مردان و زنان مطلقه مقداری از ازدواج دوباره ترس دارند. چون نگران آن هستند که همان مشکلات گذشته دوباره زندگی و ازدواج‌شان را خراب کند. با توجه به نقاط قوت و ضعف زندگی و رابطه قبلی و تقویت و یا اصلاح آنها می‌توانید زندگی شما پابرجا خواهد ماند و زندگی خوب و جدیدی را دوباره از نو بسازید.

  با استرس های قبل از ازدواج مواجه شوید و شکستشان دهید

  همانطور که گفته شد انتخاب همسر مناسب و شریک زندگی ایده آل یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های هر انسان در طول زندگی است و افرادی که می‌خواهند زندگی مشترک خود را شروع کنند، در این دوره یکی از پر‌استرس‌ترین دوره های زندگی خود را پیشت سر می گذارند. استرس‌های قبل ازدواج بر دختر و پسر جوان تاثیر گذارند؛ تنها چیزی که متفاوت است، نحوه بروز این استرس است.

  معمولا مردها استرس را درونی می‌کنند و ساکت و کم‌حرف می‌شوند یا ارتباط‌شان را با بقیه کم می‌کنند. اما خانم‌ها به شکل‌های بیرونی‌تری با چنین استرس‌هایی مقابله می‌کنند؛ درباره استرس‌هایشان و نگرانی‌های‌شان با اطرافیانشان صحبت می‌کنند، بیشتر به هم می‌ریزند و این نگرانی ها و استرس ها در عملکردهای‌شان تاثیر می گذارد.

  احترام به سلایق طرف مقابل

  مراسم عروسی و جشن‌های قبل و بعد آن مثل مراسم خواستگاری، بله‌برون، نامزدی، عقد و پاتختی ممکن است یکی از منابع اصلی استرس باشد. اگر درباره نحوه برگزاری و برپایی این مراسم با فرد مقابل‌تان اختلاف سلیقه دارید و از این جهت دچار استرس شده‌اید، می‌توانید با مذاکره و صحبت کردن، تبادل نظر و جویا شدن نظر و سلیقه فرد مقابل و احترام گذاشتن به آنها از استرس خود کاهش دهید.

  پیدا کردن آمادگی ذهنی و روانی قبل از ازدواج

  پیش از تصمیم‌گیری برای ازدواج و هرگونه اقدامی برای آن، باید از جهت ذهنی و روانی خودتان را آماده کنید و با مقوله ازدواج و کلیه جزییات آن کنار بیایید. عدم آمادگی ذهنی برای این رویداد مهم یکی از عوامل مهمی است که موجب ایجاد استرس و نگرانی در کلیه دوران نامزدی و یا عقد می‌شود. افراد نمی‌دانند که تصمیم درستی گرفته‌اند یا نه. اغلب در شک و سردرگمی به سر می‌برند و سختی زیادی برای خود و فرد مقابل‌شان به وجود می‌آورند.

  برای اینکه بتوانید به این استرس‌ها غلبه کنید، می بایست یک برگه ‌بردارید و مشخصات و شرایط شخصی را که قرار است با او ازدواج کنید یادداشت نمایید. بعد از بررسی و جمع‌بندی کلی آن، به همسر آینده‌تان امتیاز دهید. اگر چنانچه شرایط و مشخصات شخصی که برای ازدواج انتخاب کرده‌اید تا ۷۰ درصد از خواسته‌ها و انتظارات شما را تامین کرده است، بدانید انتخاب شما می تواند درست باشد.

  خودتان را با شرایط و زندگی مشترک وفق دهید

  اما یکی دیگر از عوامل استرس‌زای قبل از ازدواج در بسیاری زوج‌های جوان، عدم سازگاری و تطبیق با مسئله ازدواج است. برخی اوقات افراد حس می‌کنند با آغاز زندگی مشترک، دیگر استقلال خویش را از دست داده اند و بازیچه دست شخص دیگری خواهند شد؛ پس قبل از ازدواج، فرد مقابل را نادیده گرفته و تلاش می‌کنند عقاید و خواسته‌های خویش را به او تحمیل کنند.

  که در این مواقع بهترین راه برای کاهش ترس و استرس می بایست در مراسم خواستگاری طرفین بنشینند و رودررو و مستقیم و بدون دخالت دیگران در خصوص زندگی مشترک و آینده خود گفت‌وگو کنند و با یکدیگر در مورد جزییات زندگی شان، حد و مرزهای آن و شرح وظایف و اختیارات‌شان صحبت کنند و به توافق برسند.

  awww.talarnet.com_wp_content_uploads_2015_12_marriage_issues_i_fear_400x209.png

  برطرف کردن مشکلات خانوادگی و اقتصادی
  فشار از سوی خانواده و جامعه هم یکی از عوامل ترس استرس‌ پیش از ازدواج به شمار می‌آید. دختر و پسر ترس و نگرانی دارند که با خانواده همسر آینده خود ممکن است به خوبی کنار نیایند. بهترین راه جهت جلوگیری از این شرایط، احترام به خانواده همسر است. طوری با خانواده همسرتان برخورد کنید که توقع دارید او با خانواده شما رفتار کند، پس هرگز احترام گذاشتن متقابل را فراموش نکنید.
  بسیاری افراد در هنگام ازدواج بابت امنیت شغلی، مخارج زندگی، بدهی‌ها و قرض‌ها نگران هستند و ترس و استرس دارند. بهترین راه برای غلبه بر با آن این است که واقع‌بین باشند و با توجه به درآمد و حتی کمتر خرج کنند. همیشه تلاش کنید در زندگی اهداف‌تان را طبق درآمد و هزینه‌های‌تان تعیین کنید تا به خواسته‌های‌تان رسیده و ترس، استرس و نگرانی‌هایتان از خود دور کنید.
  منبع : تالارهای پذیرایی
   
  Last edited by a moderator: ‏17/12/15
  Azade از این پست تشکر کرده است.
بارگذاری...
موضوعات مشابه
 1. anahid
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  167
 2. anahid
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  136
 3. zahra
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  155
 4. anahid
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  108
 5. raz67
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  163
 6. anahid
  پاسخ ها:
  3
  نمایش ها:
  278
 7. anahid
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  506
 8. zahra
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  195
 9. anahid
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  362
 10. *setare
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  108